Šťastné srdce? Smiechom si ho posilníte

5. augusta 2021

 

Kedy ste sa naposledy dobre zasmiali? Poznáte ten pocit pri smiechu, keď vás bolí brucho alebo sa vám dokonca tisnú slzy do očí? Je dokázané, že smiech má blahodarné účinky na naše duševné zdravie a imunitný systém. Ako však smiech pomáha nášmu srdcu? A čo ak sa nesmejeme úprimne?

 

Čo je to smiech?

Tým, čo sa deje v našom tele počas smiechu, sa zaoberali vedci z celého sveta. Zaujímavé napríklad je, že smiať sa dokážu iba ľudia a niektoré primáty. A ešte zaujímavejšie, že ho nedokážeme ovládať. O tom, kedy a ako sa smejeme, rozhoduje náš mozog. Spracováva, čo vidíme a počujeme. Preto je tak ťažké smiech predstierať.

Vedci sa doteraz nezhodli, čo nás rozosmieva. Predpokladá sa však, že za to môže frontálny lalok v spolupráci s limbickým systémom nachádzajúci sa v prednej časti mozgu, ktorý ovláda naše emocionálne reakcie. Čelný lalok je rozdelený na dve polovice, ľavú a pravú. Tá ľavá reaguje na všetky zvukové a obrázkové vnemy, či sú alebo nie sú pre nás vtipné. Tá pravá je viac „kreatívna“ a vyhodnotí, či je vtip, alebo situácia skutočne vtipná. Avšak frontálny lalok nespustí fyzickú reakciu tela v podobe smiechu. To závisí od limbického systému, ktorý sa nachádza pod mozgovou kôrou a ovláda všetky naše základné emócie ako strach, hnev a potešenie. Keď limbický systém dostane správu z čelného laloku, že sa má smiať, ten vyšle správu ďalej a spustí fyzický proces smiechu.

 

Pocit po záchvate smiechu

Z doterajších štúdií vyplýva, že 10 až 15 minút smiechu môže spáliť 10 až 40 kalórií. Avšak na to, aby sme videli výsledky, museli by sme sa smiať kvalitne každý deň. Napriek tomu, chichot má mimoriadne pozitívny účinok na celé telo. Spôsobí stiahnutie až 17 svalov tváre, zároveň pracujú svaly na rukách, nohách a trupu.

Pocit po záchvate smiechu je porovnateľný s pocitom po dobrom tréningu. Napätie v svaloch sa stratí a do celého tela sa uvoľnia endorfíny (pocit šťastia). Dokonca ani nezáleží, či je váš smiech úprimný, alebo nie.

 

Čo na to naše srdce?

Kardiológovia upozorňujú, že emócie ako stres, depresie a samota môžu mať okamžité a pretrvávajúce negatívne účinky na vaše srdce. Keď ste nahnevaní, vaše telo uvoľňuje stresové hormóny, ktoré môžu spôsobiť zápal a svalové kŕče a tie následne môžu vyvolať infarkt.  Štúdia z roku 1979 na kanadskej univerzite pod vedením prof. Roda Martina prišla s teóriou, že ľudia so silným zmyslom pre humor sú menej nervózni a sú menej náchylní k depresiám.

 

Smiech je najjednoduchší spôsob, ako viete posilniť vaše srdce:

  • Posilňuje váš imunitný systém
  • Znižuje riziko srdcových infarktov
  • Predchádza srdcovým chorobám

 

Iné zdroje uvádzajú, že smiech môže dokonca znížiť váš krvný tlak. Skvele prekrví srdce a cievy, zvýši hladinu kyslíka v krvi a zväčšuje objem pľúc.

 

Americký politický novinár Norman Cousins vo svojej knihe The Healing Heart: Antidotes to Panic and Helplessness (Srdce lieči: protilátky na paniku a bezmocnosť) z roku 1983 popisuje, prečo sú šťastní ľudia len zriedka chorí. A naopak, utrápení a nešťastní ľudia vyzerajú akoby boli stále chorí.

 

Smiech je nákazlivý

Je vedecky dokázané, že smiech je skutočne nákazlivý. Vyberte si z množstva spôsobov, ako sa od srdca zasmiať. Pustite si skvelú komédiu, zahrajte sa bláznivú hru s deťmi, prípadne si zadovážte domáceho miláčika. Snažte sa tráviť čas s priateľmi efektívne, v uvoľnenej atmosfére a s dobrou náladou. Srdce sa vám za to poďakuje.

 

 

Staňte sa členom nášho občianskeho združenia

Zaregistrujte sa zdarma a získajte bezplatné členstvo s množstvom výhod, vrátane bezplatnej telefonickej a online poradne s odborným lekárom.

Registrácia
Zatvoriť